ÜRETİM TEKNOLOJİSİ VE EPS


ÜRETİM TEKNOLOJİSİ VE EPS
ÜRETİM TEKNOLOJİSİ VE EPS
 ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
Ekspande Polistren Köpük (EPS - Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük), petrolden elde edilen, köpük halinde, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir.

Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS (Genleştirilmiş Sert Köpük) ürünlerin üretiminde, öncelikle bead tipi olarak adlandırılan, içerisinde N-Pentan (tanecik yapılarının şişirilmesi ve köpük elde edilebilmesi için kullanılan şişirici gaz) enjekte edilmiş polistiren hammaddesinin buhar ile ön-ısıtması yapılıp, kurutma ve olgunlaştırma işlemleri yapıldıktan sonra taneciklerin birbirleri ile sıkıca kaynaşmasını sağlamak üzere kalıplama işlemleri yapılır. N-Pentan gazı, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Durgun hava, EPS levhaların bünyesinde bulunan kapalı gözenekli hücreler içinde hapsolur. Şişirici gazın çok kısa sürede hava ile yer değiştirmesi ile istenen hacmin sabit kalmasını sağlar. 

EPS ÜRETİM PROSESİ 

PAKBOARD

Yorum ekle

Adınız:*
E-Mail:*
Yorumunuz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Kodu girin: *
Teklif İste

Reklamlar